FEGYVERNEKI RÓMAI KATOLIKUS PLÉBÁNIA
5231 Fegyvernek, Szent Erzsébet utca 176.
+3656 390 395
Beszámoló
az EKCP-KP-1-2024/2-000216 azonosítószámú „Egyházi közösségi célú program 2024” felhívás keretein belül megvalósuló hittan táborról, mely a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.
A program megnevezése: Lelki gyakorlat a fegyverneki diákok részére a Mátrtában
Jelen pályázatban második alkalommal szerveztük meg a 3 napos lelki gyakorlatunkat. Ez a program egy közösen megvalósított program a Tiszabői Római Katolikus Plébániával, valamint a fegyverneki Orczy Anna Katolikus Általános Iskolával. Úticélunk a Mátra festői vidéke volt, ezen belül is a Stella Katolikus Üdülő.
A három nap alatt terveztünk természetjáró gyalogtúrát Fallóskútra, kirándulást Hollókőre, valamint sikerült megvalósítani a terveinkben a konkrétan nem szereplő Sástó Turisztikai Központba is egy rövid látogatást. Ezen fő programok mellett, a gyerekek részt vettek lelki gyakorlaton, nagyon sok közösségi játékban, kézműveskedésben. Jelentős lehetőség volt ez a fegyverneki gyermekek számára, hiszen sokuknak az ilyen alkalom az egyetlen lehetőség, hogy otthonától távolabb vidékkel is ismerkedhessen, kortárs közösségben tölthessen el néhány napot. Tartalmában eredményesnek ítéljük a 3 nap eseményeit, gyerekek beszámolói alapján nagyon jó hangulatban, sok élménnyel telt el. Sok gyermekekhez közel álló imádságot tanultunk, melyeket közösen énekeltünk, sok új játékot fedeztünk fel közösen, melynek célja volt az önismeret fejlesztése, a közösségi kapcsolatok erősítése. A támogatás teljes mértékben hasznosult, tervezett költségeink a terveknek megfelelően alakultak.
Céljaink: Fontos szempont volt, hogy olyan gyerekek legyenek részesei a programnak, akik a katolikus hitélet iránt elkötelezettek, akarnak és tesznek is azért, hogy Isten útját kövessék. Nagy sok fegyverneki gyermek családi háttere nem teszi lehetővé, hogy hasonló 3 napos programon részt vegyen, a szokásos családi környezetből kiszakadva, hogy saját életkori közösségében tapasztalja meg az összetartozás örömét, Isten szeretetét. A lelki gyakorlatot a Mátra festői vidékére terveztük, fontos cél volt, hogy az alföldi gyermekeink ismerjék meg hazánk más természeti adottságait, lássanak hegyet, hegyvidéket. Egyik úticélunk Fallóskút volt, melyet gyalogos túra keretében fedeztünk fel. Megcsodáltuk a Béke királynője templomot, ahol közös elcsendesedéssel imádkoztunk. Megismertük a kis kápolna történetét is. Túra közben csodáltuk a minket körülölelő természeti környezetet, ismerkedtünk a növény- és állatvilággal. Második napon Hollókőre látogattunk, mely Magyarország egyetlen olyan falucskája, amely szerepel az UNESCO világörökség listáján. Sétát tettünk az Ófalu védett részén, meglátogattunk különböző kézműves házakat. Sikerült a harmadik napon a Sástói Turisztikai Központba is eljutni, ahol egy rövidebb túrát követően a gyerekek a kilátóba is felmehettek, illetve a tavon a vízibiciklizést is kipróbálhatták. A napokat összekötő délutánokon és estéken, nagyon sok közös játék, imádság színesítette a gyerekek szabadidejét.
A program kapcsán 10 fő fegyverneki gyermeknek tudtunk felhőtlen kikapcsolódást és lelki feltöltődést nyújtani a lelki gyakorlat alkalmával.
Képes beszámoló
Beszámoló
az EKCP-KP-1-2023/2-000387 azonosítószámú „Egyházi közösségi célú program 2023” felhívás keretein belül megvalósuló hittan táborról, mely a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.
Plébániánk első alkalommal szervezte meg hittan táborát, együttműködve a Tiszabői Római Katolikus Plébániával, valamint a fegyverneki Orczy Anna Katolikus Általános Iskola és Óvoda intézménnyel. Táborunk célja az volt, hogy a fegyverneki gyermekek ismerkedjenek meg hazánk egyik legszebb vidékével, annak természeti szépségével, valamint, hogy a keresztény szellemiségen keresztül tapasztalják meg a közösséghez tartozás élményét, érezzék Isten jelenlétét, ismerjék meg a Fallóskúti Kápolna történetét. Jelentős lehetőség ez sok Fegyverneken élő gyermek számára, hiszen sokaknak, csak ilyen alkalmakkor van lehetősége egy tartalmasabb, több napos kiránduláson való részvételre. Tartamában eredményesnek ítéljük a három nap eseményeit, hiszen ez az első alkalom, hogy ilyen tematikájú tábort szervezünk a gyermekek részére. Célunk, hogy a további években is megvalósíthassuk, mindig más-más gyermekek részvételével. Csodás érzés megvalósítóként látni a gyerekek arcán a rácsodálkozás örömét az őt körülvevő világgal szemben. Táborunkban erősödik a gyermekek közösséghez való alkalmazkodási képessége, többen most aludtak elsőként távol a szülői háztól. Sok, gyermekekhez közel álló imádságot, éneket tanultunk, melyet szívesen mondanak, énekelnek. A támogatás teljes mértékben hasznosult, hiszen a tervezett költségeink a terveknek megfelelően alakultak. Jelen projekt keretein belül 10 gyermek részesülhetett ennek a kirándulásnak az örömeiben, szeretnénk, ha a jövőben is minél többen részesülhetnének ilyen jellegű test-lelki feltöltődésben.
A megvalósulás a 2023. június 5-7. közötti időszakban történt. Úticélunk Mátraszentimre volt, a Stella Katolikus Üdülő. Célunk az volt, hogy a gyermekek ismerjék meg a Mátra, mint tájegység természeti szépségét, valamint közös lelki gyakorlatokon, imákon keresztül tapasztalják meg a közösséghez tartozás élményét, Isten jelenlétét. Első napunk az utazással telt, az Alföldről indultunk hegyeink felé, hogy megtekintsük az ország legmagasabb pontját, a Kékestetőt. Diákjaink ismereteit bővítettük a Kékes sajátosságaival, egy kellemes sétával egybekötve.Ezt követően ellátogattunk a TV toronyhoz, a gyerekek közül volt akik a lépcsőn, de a legtöbben lifttel mentünk a kilátóba, ahol festői kilátásban gyönyörködhettünk. Délután megérkeztünk a szálláshelyünkre, ahol Gábor atya útmutatásainak megfelelően mindenki birtokba vehette a szállását. Rövid pihenő után megismerkedtünk a szálláshellyel, annak környékével. A közös vacsora után közös imádsággal, közösségépítő játékokkal töltöttük az estét. A második nap programja a Fallóskúti Mária Kápolnához való zarándoklat volt, egy gyönyörű erdei túrával egybekötve. A diákok a túrát nagyon élvezték, legtöbbjük még soha nem járt ekkora erdőségben, vagy a hegyekben. A gyerekek a túrát nagyon élvezték, többek még soha nem jártak ekkora erdőkben, hegyekben. A kápolnához való megérkezésünk után Gábor atya ismertette velünk a kegyhely történetét, rendkívül sok és érdekes információt kaptunk. Ezután egy közös szabadtéri mise alkalmával, közös csendes imádkozással tapasztaltuk meg Isten jelenlétét. A túratávot visszafelé néhányan, már kevésbé lelkesen tették meg, fáradtan, de élményekkel telve tértünk vissza szálláshelyre. Vacsora előtt volt még idő egy kis közös játékra, a számháborúzásra. Nagy örömmel és kedvvel ismerték meg és játszották a gyerekek ezt a játékot. Vacsora után közös beszélgetéssel, imádsággal zártuk a napot. Harmadik napon a délelőttöt a szálláshelyünk közösségi terében töltöttük, kézműveskedéssel, a túra során összegyűjtött élmények és ismeretek felidézésével töltöttük. A közös ebéd és imádság után fájó szívvel pakoltunk össze, s indultunk haza. A haza út során több alkalommal is megálltunk, megcsodáltuk a hegyvidék természeti látványosságait. Kissé fáradtan, de teli élményekkel tértünk haza a kora esti órákban Fegyvernekre.
Képes beszámoló